Розробка уроку у 5 класі
Кома між частинами складного речення.
Мета: ознайомити п’ятикласників із будовою складного речення, його інтонацією, навчити учнів відрізняти складне речення від простого, обґрунтовувати розділові знаки за допомогою вивчених правил; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль складних речень у тексті; удосконалити пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати складні речення, реконструювати прості речення у складне, конструювати складні речення за опорними словами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти вихованню шанобливого ставлення до народних традицій.
Обладнання: підручник, картки для роботи в групах, малюнки, плакат для створення малюнка-проекта, мультимедійна дошка та презентація до уроку
Правопис: кома між частинами складного речення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
П’ятикласники ознайомлюються і записують у зошити тему.
«Складні речення із безсполучниковим і сполучниковим зв’язком. Кома між частинами складного речення».
Психологічна настанова й внутрішня мотивація щодо вивчення теми.
- Любі друзі! Сьогодні ви будете не просто учні, а справжні дослідники. Наш урок ми проведемо у формі дослідження, а предметом дослідження стане складне речення, розділові знаки в ньому у зіставленні з простим реченням із однорідними членами.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Проблемне запитання.
- Прочитайте речення і скажіть, яке з них просте, а яке складне. Проте спочатку пригадайте все, що вам відомо з теми „Складне речення, розділові знаки в ньому”. По черзі продовжіть фразу „Я вже знаю…”.
Уже відспівав свою мелодію на вербовій сопілці березень і поплив з гір у долини широкими потоками.
З далекого краю лелеки летіли, та в одного лелеченьки крилонька зомліли.
- Як ви це з’ясували? Яких знань вам ще не вистачає, щоб робити це безпомилково?
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота в групах
Учням пропонується самостійно опрацювати теоретичний матеріал і знайти відповіді на подані нижче запитання, відповіді діти записують на відповідних елементах аплікації, які приклеюють на плакаті, створюючи малюнок-композицію. Протягом усього уроку діти роблять відповідні записи і доповнюють проект.
Група ІІ. Яка особливість простих речень, що входять до складного? Яка інтонація властива складному реченню?
Група ІІІ. За допомогою чого з’єднуються прості речення у складні?
Речення, в якому дві і більше граматичних основ, називається складним.
Частини складного речення пов’язані між собою за змістом, з’єднуються в одне ціле інтонаційно і сполучниками або лише інтонацією.
До складного речення можуть входити частини поширені і непоширені, з одним головним членом і двома — підметом і присудком.
В усному мовленні між частинами складного речення на місці розділового знака робиться невелика пауза. У кінці кожної частини складного речення, крім останньої, голос підвищується, а в кінці складного речення голос знижується.
Частини складного речення можуть з’єднуватися за допомогою сполучників і, але, проте, однак, або, чи, що, щоб, бо, тому що, а також за допомогою сполучних слів — займенників хто, який, котрий, чий і прислівників коли, де, куди, як, звідки.
Дослідити, чи завжди прості речення об’єднуються у складні за допомогою сполучників.
Прочитати виразно складні речення, дотримуючись правильної інтонації.
У кожному реченні визначити граматичну основу. З’ясувати, зі скількох простих речень складається складне речення. Пояснити вживання розділових знакiв. Пояснити розділові знаки між однорідними членами.
Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива… (Т. Шевченко) Хмара небо криє, сонечко не блисне, вітер вовком виє, дощ потоком висне. (П. Грабовський.) І море міниться в огнях, хвилюється трава. Співа у небі дальній птах, душа моя співа. (В. Сосюра.) Дрімає сад, і гостро пахне м’ята. (В. Сосюра.) В калини про зозулю я питаю, але калина не відповіда. (Є. Гуцало.)
Великі хмари холодом нагусли, червоне листя падає в гаю. Летять у вирій дуже дикі гуси, а я слонам привіт передаю. (Л. Костенко.) Журавлята жалкували, що ростуть вони поволі. (М. Сингаївський.)
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення передмовленнєвих і пунктуаційних умінь з теми трансформація (реконструювання простих речень у складне)
1. Дослідження-моделювання.
За поданим початком скласти: а) просте речення з однорідними членами, з’єднаними сполучником і; б) складне речення, частини якого з’єднані також сполучником і. Пояснити розділові знаки.
Жив лелека у нашому дворі до самої осені…
2.Творча робота в парах. Діти отримують картки із завданнями.

1). 1. Ніч минула швидко. Настав сірий туманний ранок. 2. Буря вщухла. Хвилі продовжували бушувати. 3. Не шкодуй часу на хороші книги. Хороші книги можуть відкрити тобі істини.
2). 1. Мороз скував Дніпро кригою. Глибоко під нею зеленіє вода. 2. Над містом стояла ніч. Високо серед неба світив ясний місяць. 3. Пройшов проливний дощ. Небо тепер ясне.
3). 1. Для подорожнього завжди біля криниці стояв посуд. З цього посуду можна було напитися води.2. Не плюй в криницю. З неї ще будеш пити водицю (Нар. Творчість).3.Понісся перший порив вітру. Човен здригнувся.
Завдання 2. Завершити складні речення і записати їх, ставлячи, де потрібно, коми. Прочитати утворені речення, правильно їх інтонуючи. Накреслити схему кожного речення (кращі речення за вибором учнів записують на плакаті).
1. Сонце вже зійшло, але...
2. Золоті промені сонця торкнулися дерев, і ...
3. Осінь урочисто прощалася із землею, тому що ...
4. Навколо стояла урочиста тиша, коли…
VІ. Виконання вправ на закріплення.
Вправа 202. Перепишіть, розставляючи пропущені розділові знаки. У кожному з речень підкреслити граматичну основу. Вказати складні речення.
VII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1. Стилістичний експеримент.
Постановка проблемного запитання. Яку роль відіграють складні речення в нашому мовленні?
Прочитати текст. З простих речень утворити складні, дібравши потрібні за змістом сполучники. Записати новий текст, поставивши розділові знаки. Зіставити обидва тексти. Який із них образніший?
Стежка кличе в ліс. Він мене надзвичайно захоплює. Я тут придивляюся до різнотрав’я. Воно росте навколо. Сонечко обігріває галявину. Зелена трава піднялася вгору. Її заквітчали сизі фіалки, синій ряст.
Стежка кличе в ліс. Він мене надзвичайно захоплює. Я тут придивляюся до різнотрав’я. Воно росте навколо. Сонечко обігріває галявину. Зелена трава піднялася вгору. Її заквітчали сизі фіалки, синій ряст.
2. Дослідження.
Робота в групах. Діти отримують лелеку, на крилі якого написано початок прислів’я, та крила з продовженням, підбираючи до кожного лелеки відповідне крило, а потім зачитують і прикріплюють на проекті.
Дослідити, чи всі народні вислови сформульовані у вигляді складних речень.
Хто людей питає ... .
Хто рано підводиться ... .
Не плюй у криницю …
Там здорова водиця …
Правда і з дна моря виринає...
Праця додає здоров'я...
Око бачить далеко...
Ти дорогу показав...
Для довідок.
Той і розум має. Тим дурень величається. За тим діло водиться. Де срібліє водиця. Бо прийдеш по водицю. А неправда потопає. А лінь добавляє хвороб. Серце чує глибоко. Якщо ти прислів'я сказав.
VIII. Підсумок уроку
Бесіда (підсумок уроку проводиться на основі складеного проекту).
-Які речення називаються складними?
-Скільки граматичних основ, тобто скільки простих речень може бути у складному реченні?
-Як пов’язані між собою прості речення у складному?
-Як інтонуються складні речення?
-Якими сполучниками можуть з’єднуватися прості речення у складному?
-Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
IX. Домашнє завдання
1. Виписати по 2—3 складних речення з підручника математики, української літератури, історії. Підкреслити граматичні основи, пояснити розділові знаки.
2. Як ви розумієте слово оберіг? Які обереги вам відомі? Написати про один із них, використовуючи складні речення зі сполучниками та без них.
Дякую хороші уроки
ВідповістиВидалити